Jeśli zastanawiasz się czy Twoja zgoda na wyjazd dziecka za granicę jest potrzebna ten artykuł jest dla Ciebie.
Jeżeli planujesz wysłać swoje dziecko za granicę z innymi osobami z rodziny lub znajomymi, to zagadnienie będzie bardzo ważne. Może się to na początku wydać dziwne i w głowie mogą się pojawiać sprzeczne pytania: po co? czy to potrzebne? itd. Ale jako rodzic możesz także podejść do sprawy inaczej: może zaoszczędzę sobie lub innym w ten sposób problemów? może ułatwię wyjazd i sprawię, że będzie przyjemnością?
Jako rodzic możesz być zobowiązany do napisania oświadczenia zgody na wyjazd dziecka/ dzieci za granicę.
Takie oświadczenie można sporządzić samemu lub spisać je u notariusza, aby było bardziej pewne – najlepiej, aby było ono napisane w języku kraju, do którego wybiera się Twoje dziecko wraz z opiekunami.
Gdy jest to z jakiejś przyczyny niemożliwe można spisać takie oświadczenie w języku międzynarodowym – angielskim. Koszt spisania oświadczenia u notariusza jest niewielki i wynosi około 30 zł a pozwala na wielokrotne wyjazdy dzieci z innymi opiekunami niż rodzice, oczywiście jeśli dziecko zwykle jeździ na. z dziadkami czy znajomymi swoich rodziców.
Co zatem powinno zawierać oświadczenie?
Po pierwsze powinny się w nim znajdować dane rodziców lub opiekunów prawnych (imię / imiona) oraz nazwisko), z którymi dziecko wyjeżdża. Po drugie powinniśmy wpisać dane swoich pociech wraz z numerem PESEL i numerem paszportu. Trzecią ważną informacją jest termin wyjazdu oraz kraj do którego dziecko lub dzieci jadą. Powinniśmy zamieścić również informację o osobach, z którymi nasz pociecha wyjeżdża a więc imię/ imiona, nazwiska, Pesel oraz numer paszportu bądź dowodu a także adres zamieszkania.
Oczywiście, czasem istnieją sytuacje w których zgoda nie wymaga podpisu obu rodziców a zaliczają się do nich sytuacje, gdy jeden z rodziców:
– nie żyje
– jest pozbawiony władzy rodzicielskiej lub ma tę władzę zawieszoną bądź też ograniczoną i jej zakres nie obejmuje podejmowania decyzji w kwestii wyjazdów dziecka za granicę
– ojcostwo nie zostało ustalone
– nie żyje
– jest pozbawiony władzy rodzicielskiej lub ma tę władzę zawieszoną bądź też ograniczoną i jej zakres nie obejmuje podejmowania decyzji w kwestii wyjazdów dziecka za granicę
– ojcostwo nie zostało ustalone
Natomiast zazwyczaj takowe oświadczenie zawiera dane obojga rodziców dzieci.
Specjalnie dla naszych Klientów przygotowaliśmy wzór oświadczenia na wyjazd dziecka/dzieci za granicę:
W sytuacji, gdy np. nasze dziecko jedzie z naszymi znajomymi lub my jedziemy z dzieckiem znajomych, posiadanie oświadczenia od rodziców dziecka z pewnością pozwoli na uniknięcie wielu nieporozumień i problemów w trakcie trwania wyjazdu. Dlatego polecamy w ten sposób się zabezpieczyć.
Więcej informacji można otrzymać w naszym biurze podróży Urlopwraju.pl do czego gorąco zachęcamy!
A co jak wyjeżdża w nie określone miejsce tzn. Po całej Europie?
witam mam pytanie chce wyslac syna 21lat i corka 7 lat wspolnie z UK do Polski ale maja inne nazwiska wiec musze napisac oswoadczenie ?czy ktos mi podpowie jesli tak jak ma to wygladac wzor
Witam,
musi być wzór, iż syn na czas wyjazdu posiada prawo do opieki. Pismo to powinno być podpisane przez pełnoprawnych rodziców
czy moglabym prosic o konkretny druk na wyjazd syna z matka mojego dziecka
Co robić, jeżeli jedno z rodziców nie żyje. Czy jest potrzebny jakiś specjalny dokument potwierdzający śmierć (w tym przypadku) męża?
Ama,
jeśli stwierdzono sądownie iż posiada Pani pełną władze rodzicielską, co w wypadku smierci małżonka powinno zostać ustalone wystarczy zgoda prawnego opiekuna. W wypadku gdy dziecko nie ma żyjących rodziców, wówczas zgoda opiekuna np babci, która posiada władzę rodzicielską. Dobrze wówczas mieć kserokopię potwierdzającą pełne prawa do opieki nad małoletnim
Czy wystarczy pisemna zgoda ojca dziecka na granice zemna – z mama? Czy musi być notarialna? Córka ma inne nazwisko niz ja .
Ojciec nie musi wyrażać zgody na wyjazd jeśli ma Pani pełne prawa opiekuńcze. Ważne, by osoba z którą jadą dzieci miała władzę nad małoletnimi.
Piszecie Państwo nieprawdę:
W świetle art. 97 § 2 kodeksu rodzinnego jeden z rodziców może wywieźć dziecko za granicę bez zgody drugiego rodzica, tylko w sytuacji, gdy drugi rodzic:
a) został pozbawiony władzy rodzicielskiej nad dzieckiem na podstawie postanowienia sądu polskiego (art. 111 krio);
b) władza rodzicielska drugiego rodzica została zawieszona na mocy postanowienia sądu polskiego (art. 110 krio);
c) ma ograniczoną władzę rodzicielską nad dzieckiem (art. 109 krio). O sposobie ograniczenia władzy rodzicielskiej decyduje sąd stosując taki środek, który najlepiej zabezpieczy dobro dziecka. W szczególności, ograniczenie władzy rodzicielskiej może np. pozbawić rodzica prawa do współdecydowania o istotnych sprawach dziecka lub o niektórych spośród nich. Jeśli takie orzeczenie pozbawia rodzica możliwości współdecydowania np. o miejscu zwykłego pobytu dziecka, to nie będzie on mógł sprzeciwić się zmianie miejsca zwykłego pobytu dziecka w Polsce na miejsce zwykłego pobytu za granicą.
d) uprawnienia i obowiązki rodziców względem dziecka mogą ulec zmianie wskutek wyroku wydanego w sprawie o rozwód (art. 58 § 1 i 1a krio), o unieważnienie małżeństwa (art. 51 § 1 i 1 a w związku z art. 21 krio) oraz o separację (art. 58 § 1 i 1a w związku z art. 613 § 1 krio). Dotyczy to także postanowień wydanych w sprawie o ustalenie ojcostwa (art. 93 § 2 krio), w sprawie o zmianę orzeczenia o władzy rodzicielskiej i sposobie jej wykonywania zawartego w wyroku o rozwód, separację, unieważnienie małżeństwa albo ustalającym pochodzenie dziecka (art. 106 krio) i w sprawie o powierzenie wykonywania władzy rodzicielskiej jednemu rodzicowi, gdzie rodzice nie mieszkają razem (art. 107 § 1 i 2 krio). W szczególności sąd może w takich sprawach powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców ograniczając to prawo drugiemu rodzicowi do określonych obowiązków i uprawnień w stosunku do osoby dziecka. Jeśli sąd rozwodowy orzeknie o przekazaniu wykonywania władzy rodzicielskiej jednemu rodzicowi a ograniczy wykonywanie tej władzy drugiemu z nich, to wprawdzie takie orzeczenie nie oznacza pozbawienia drugiego rodzica władzy rodzicielskiej nad dzieckiem, ale drugi rodzic może realizować uprawnienia i obowiązki tylko w takim zakresie, w jakim przyzna mu je sąd. Jeśli sąd nie przyzna uprawnienia drugiemu rodzicowi do współdecydowania o miejscu zamieszkania dziecka, to zasadniczo o miejscu tym decyduje samodzielnie rodzic, któremu powierzono wykonywanie władzy rodzicielskiej (patrz jednak punkt drugi).
e) zgoda drugiego rodzica nie będzie również potrzebna, gdy zostanie on pozbawiony uprawnienia do współdecydowania o zmianie miejsca pobytu dziecka na podstawie orzeczenia sądu zagranicznego, uznanego w Polsce.
Witam.nie mając regulacji prawnych gdzie władza rodzicielską jest po obu stronach to czy matka dziecka może wyjechać bez takiej deklaracji z mojej strony i co jest w przypadku gdzie sama wpisała moje dane i się pod tym podpisała??
Witam,
W takiej sytuacji matka dziecka może podróżować bez Pana zgody.
Zgodę na podróżowanie dziecka wyraził Pan w momencie wyrabiania dziecku dowodu osobistego bądź paszportu, gdzie niezbędne są podpisy obojga rodziców.
Pozdrawiamy
Czy oswiadczenie koniecznie musi byc przetlumaczone?
Jeśli oboje z mężem mamy pełne prawa opiekuńcze to przy wyjeździe dziecka tylko ze mną muszę mieć zgodę męża?
Witam,
Nie, zgoda drugiego rodzica nie jest wymagana. Powiedzmy zgoda na podróże będzie wyrobienie paszportu i tu musi być dwojga rodziców
Chociaż Ty jesteś rozumna. Zgodę dają rodzice przy złożeniu wniosku o paszport. Sprawdzałem w co najmniej 4 miejscach straży granicznej. Jeśli jest jakiś problem , to na strazy granicznej będą wiedzieć to w 5 sekund (skan dokumentu). Może być jedynie problem przy wjeździe do np. Ukrainy. Tam pomimo wielu starań nie udało mi się stwierdzić jakie dokumenty są wymagane. Nie problemy językowe, gdyż w firmie gdzie pracuję jest conajmniej 20 wykształconych Ukraińców. Problem w łapówkach na ukraińskiej granicy, za brak wyimaginowanych dokumentów. Nikt nie udzieli informacji. Trzeba dać łapówkę
odpowiedzi konsultowałem z adwokat – jest zgoda rodziców na paszport – wystarczy. ani matka ani ojciec nie musi nawet się tłumaczyc drugiemu rodzicowi gdzie zabiera dziecko
Czy to jest na 100% pewne? Pytam, bo prawie na każdej stronie jest napisane, że jeżeli jeden z rodziców się wybiera z dzieckiem za granicę, to wymagane jest oświadczenie zgody drugiego.
Jeśli rodzic ma ograniczone prawa a wyjedzie poza granicę to informacja (zgoda) jest wymagana. w pozostałych przypadkach oświadczeniem jest zgoda na wyrobienie paszportu; skoro rodzic wyrabia paszport to jaki byłby sens ponownego oświadczenia iż wyraża zgodę?
A co jeśli mam inne nazwisko niż dziecko (nie jesteśmy małżeństwem z ojcem dziecka) czy pisemna zgoda ojca jest w takiej sytuacji potrzebna?
Korzysta Pani z paszportu lub dowodu osobistego dziecka. Zgoda nie jest wymagana ale wszystko zależy także od przepisów krajow non UE. W Unii nie trzeba zgody
Proszę przeczytać Kodeks Rodzinny – tak.
Z istoty władzy rodzicielskiej wynika zasada jej wspólnego, dwuosobowego wykonywania przez oboje rodziców. Zasadę te wyraża art. 97 § 2 polskiego kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (dalej: krio), który stanowi, że w sprawach istotnych dla dziecka rodzice rozstrzygają wspólnie, w braku porozumienia między nimi rozstrzyga sąd opiekuńczy. Tylko w sprawach dla dziecka mniej istotnych, każdy z rodziców podejmuje decyzje samodzielnie, bez konieczności przeprowadzania konsultacji i uzyskania akceptacji ze strony drugiego rodzica. Sądy polskie w swoim orzecznictwie wyjazd dziecka za granicę, zarówno na pobyt stały jak
i czasowy, a nawet w celu spędzenia wakacji zaliczyły do kategorii spraw istotnych.
W świetle art. 97 § 2 krio jeden z rodziców może wywieźć dziecko za granicę bez zgody drugiego rodzica, tylko w sytuacji, gdy drugi rodzic:
a) został pozbawiony władzy rodzicielskiej nad dzieckiem na podstawie postanowienia sądu polskiego (art. 111 krio);
b) władza rodzicielska drugiego rodzica została zawieszona na mocy postanowienia sądu polskiego (art. 110 krio);
c) ma ograniczoną władzę rodzicielską nad dzieckiem (art. 109 krio). O sposobie ograniczenia władzy rodzicielskiej decyduje sąd stosując taki środek, który najlepiej zabezpieczy dobro dziecka. W szczególności, ograniczenie władzy rodzicielskiej może np. pozbawić rodzica prawa do współdecydowania o istotnych sprawach dziecka lub o niektórych spośród nich. Jeśli takie orzeczenie pozbawia rodzica możliwości współdecydowania np. o miejscu zwykłego pobytu dziecka, to nie będzie on mógł sprzeciwić się zmianie miejsca zwykłego pobytu dziecka w Polsce na miejsce zwykłego pobytu za granicą.
d) uprawnienia i obowiązki rodziców względem dziecka mogą ulec zmianie wskutek wyroku wydanego w sprawie o rozwód (art. 58 § 1 i 1a krio), o unieważnienie małżeństwa (art. 51 § 1 i 1 a w związku z art. 21 krio) oraz o separację (art. 58 § 1 i 1a w związku z art. 613 § 1 krio). Dotyczy to także postanowień wydanych w sprawie o ustalenie ojcostwa (art. 93 § 2 krio), w sprawie o zmianę orzeczenia o władzy rodzicielskiej i sposobie jej wykonywania zawartego w wyroku o rozwód, separację, unieważnienie małżeństwa albo ustalającym pochodzenie dziecka (art. 106 krio) i w sprawie o powierzenie wykonywania władzy rodzicielskiej jednemu rodzicowi, gdzie rodzice nie mieszkają razem (art. 107 § 1 i 2 krio). W szczególności sąd może w takich sprawach powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców ograniczając to prawo drugiemu rodzicowi do określonych obowiązków i uprawnień w stosunku do osoby dziecka. Jeśli sąd rozwodowy orzeknie o przekazaniu wykonywania władzy rodzicielskiej jednemu rodzicowi a ograniczy wykonywanie tej władzy drugiemu z nich, to wprawdzie takie orzeczenie nie oznacza pozbawienia drugiego rodzica władzy rodzicielskiej nad dzieckiem, ale drugi rodzic może realizować uprawnienia i obowiązki tylko w takim zakresie, w jakim przyzna mu je sąd. Jeśli sąd nie przyzna uprawnienia drugiemu rodzicowi do współdecydowania o miejscu zamieszkania dziecka, to zasadniczo o miejscu tym decyduje samodzielnie rodzic, któremu powierzono wykonywanie władzy rodzicielskiej (patrz jednak punkt drugi).
e) zgoda drugiego rodzica nie będzie również potrzebna, gdy zostanie on pozbawiony uprawnienia do współdecydowania o zmianie miejsca pobytu dziecka na podstawie orzeczenia sądu zagranicznego, uznanego w Polsce.
Dzień dobry,
Córka w czerwcu ukończy 17 lat. Jak powinno wyglądać pismo zezwalające na samodzielną podróż do UK i z powrotem.
Na lotnisku w Stansted przekazano że musi mieć ze sobą list.
Dziękuję
Pozdrawiam
Chciałam jechać z pełnoletnimi znajomymi pod koniec kwietnia do Rumunii. Mam jeszcze 17 lat, 18 kończę w październiku. Problem polega na tym, że mojego taty nie ma w kraju do czerwca, jest tylko mama. Jak na to zaradzić?
Dzień dobry. Mój mąż polak, ale ja nie jestem obywatelką UE. Czy potrzebna zgoda ojca na wyjazd dziecka do Włoch z lotniska Berlina. Mamy różne nazwiska w dokumentach podróżnych. Dziecko ma polskie obywatelstwo.
Witam serdecznie,proszę o pomoc ponieważ wyjeżdżam z dzieckiem 13-letnim za granicę jestem po rozwodzie a problemem jest to że władzę rodzicielska sąd powierza obojgu rodzicom ustalając miejsce pobytu przy powódce”matce” czy muszę mieć oświadczenie zgody od byłego męża na wyjazd”✈”z dzieckiem za granicę,dziecko ma moje nazwisko