Często Klienci pytają jak znaleźć wakacje tańsze o połowę ? Gdzie szukać najlepszych ofert Last Minute ? Czy opłaca się kupować wycieczki na dzień przed startem imprezy? a może jak ostatnio coraz modniejsze bedzie wybranie produktu z symbolem first minute?

Te pytania są bardzo ważne, jeśli chce się trafić super okazję i jechać na wczasy za półdarmo a czasem nawet za 20-30% ceny wyjściowej. Dziś postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Pierwszą ważną kwestią, która sprawi, że łatwo odnajdziemy okazje to odpowiedź na pytanie co to jest Last Minute ?

Niby każdy zna na nie odpowiedź a jednak warto uzmysłowić sobie, że takich ofert nie znajdziemy wcześniej niż na kilka dni przed wylotem bardzo rzadko takie oferty można znaleźć wcześniej. Są to miejsca, które biura podróży sprzedają wyłącznie wtedy, gdy nie sprzedadzą swoich wszystkich miejsc w samolocie lub klient, który zakupił ofertę wcześniej np. na First Minute musi zrezygnować z wyjazdu. Wtedy miejsca wracają do systemy a ich cena na starcie jest obniżona, aby ktoś je zakupił.

Z wolna tłumacząc pojecie na język Polski to zakup w “ostatniej minucie” a więc nie jak się słyszy na kilka tygodni przed.

dla przykładu:

 

Kiedy i jak szukać najlepszych ofert Last Minute ?

Oferty Last Minute pojawiają się przez cały rok, natomiast w niektórych terminach znalezienie takich ofert jest dużo prostsze niż w innych.

Warto w tym miejscu zatrzymać się na chwilę i rozróżnić przeloty w oparciu o linie czarterowe oraz rejsowe i tu dalej wyróżniając tanie linie typu low cost jak Ryanair oraz Wizzair oraz tradycyjne jak Lot, Fly Emirates i inne. Można śmiało przyjąć że okazje last minute tyczą się tylko tej pierwszej grupy lotów tj. czartery. Tu Biura mają nie lada problem w wypadku wolnych miejsc bo nikt nie chce wozić powietrza stąd tendencja to zapełnienia samolotu nawet za połowę ceny jest jakimś rozwiązaniem. Jeśli jednak poszukując ofert widzimy, że przewoźnikiem jest np Ryanair szansa że ktoś będzie chciał sprzedać za wszelką cenę ofertę jest zerowa. Tu działa mechanizm budowania imprezy tzw dynamiczne pakietowanie czyli biuro zakupi bilety na nasz lot dopiero po założonej rezerwacji, czyli nie ma konieczności walki cenowej. W przypadku lotów czarterem warto także zauważyć że lasty to w 80% oferty tygodniowe. Jeśli zostają miejsca to biuro dzieli 14 na oferty tygodniowe i dalej “martwi” sie kolejnym turnusem dopiero za tydzień. Tak więc szukając ofert widzimy już że to wycinek tortu z którego “wyrzucamy” wszelakie linie tradycyjne, oferty 14 dni oraz z dojazdem własnym czy autokarowym (przy małej liczbie chętnych np wycieczka objazdowa po prostu nie odbywa się).

Pierwszym z tanich okresów jest maj do połowy czerwca.Klientów jeszcze w tych terminach nie ma wielu, ponieważ trwa rok szkolny i zwłaszcza rodziny nie zdecydują się na wypoczynek. Drugim, doskonałym terminem na poszukiwanie okazji jest czas przed świętami Bożego Narodzenia i czasami tuż po Nowym Roku. Niestety nie ma szans na znalezienie tanich ofert w terminach świąt czy sylwestra. Wynika to z tego, że takich ofert zazwyczaj jest mniej i szybciej się sprzedają. Jeżeli masz możliwość wzięcia urlopu w grudniu to przy odrobinie szczęścia upolujesz wakacje w doskonałej cenie. Klient jednak musi pogodzić się z niedogodnym powrotem typu 24.12 czy 25.12 co oznacza na dalekich trasach spędzenie Wigilii na pokładzie samolotu. Odnalezienie ofert Last Minute wiąże się z pewnymi poświęceniami: jeśli spodobał nam się hotel lub nie możemy żonglować terminami urlopu w pracy, lepiej nie zaczynać szukania takich ofert. największa okazja na upolowanie obniżonej oferty to zero oczekiwań, albo bardzo małe. Ponieważ łatwiej wybrać z oferty kilku krajów, niż nastawić się np. na Majorkę i zawieść się jeśli w danym terminie się ona nie pojawi.

Kiedy nie szukać okazji?

Różnego rodzaju święta a także Sylwester to czas, w którym nie ma co liczyć na okazje. W ostatnich latach coraz więcej osób decyduje się na spędzenie wolnych dni w ciepłym miejscu. Uciekają od mrozów do słońca a także od przygotowywania potraw czy sprzątania. Zawsze jest korzystniej wziąć urlop wtedy gdy np. 2 dni są wolne ustawowo. Czasem też trafiają się długie weekendy, które każdy chce zapełnić np. jadąc do ciepłych krajów. Także w najwyższym sezonie a więc w okresie od końca czerwca do pierwszych dni września nie ma sensu poszukiwać okazji. Dlaczego? Otóż jest to czas w którym rodziny szykują się, aby po całym roku spędzić wakacje  z dziećmi za granicą. Ceny są wywindowane, brakuje terminów a szanse na okazje są zerowe.

Godzina ma znaczenie!

Kiedy szukać najlepszych cen ? Biura podróży często mają swoje godziny szykowania największych obniżek. Na przykład biuro podróży Rainbow od poniedziałku do piątku w godzinach od 13:00 – 15:00 przecenia oferty na Happy Hours. Czasem biura wymyślają promocje w konkretne dni np. w środku tygodnia jak np. Net Holiday. Na spore obniżki można również liczyć przeglądając strony biur podróży w weekend kiedy spadają rezerwacje wstępne zakładane np w piątek i następuje ukazanie sie ciekawych cenowo miejsc do tej pory niewidocznych . Dlatego warto wyszukiwać promocji w internecie lub zlecić biurowi podróży szukanie ofert dla Ciebie.

Musisz być dyspozycyjny!

Niestety oferty Last Minute nie czekają na nikogo, to Ty musisz je znaleźć. Aby skorzystać z najlepszych okazji musisz szybko się zdecydować, gdyż bardzo dobre obniżki sprawiają, że wiele osób z całej Polski i nie tylko je rezerwuje w trybie natychmiastowym. Czasami wyjątkowe oferty Last Minute pojawiają się na dzień przed lub nawet w dniu wylotu. Decyzję np o wakacjach w Rio De Janerio na 12 dni trzeba podjąć w przeciągu kilku minut a czasem minuty!! przykłady?

proszę:

 

 

Przygotuj sobie plan awaryjny!

W przypadku ofert Last Minute nic nie jest pewne, także warto przemyśleć kwestię plany b, w przypadku gdyby pierwszy plan nie mógł być zrealizowany. Bo co jeśli nic w danym terminie nie pozostanie sensownego lub gdy oferty jednak nie spadną do poziomu, o który nam chodziło? Najlepiej wcześniej rozważyć maksymalny budżet i destynacje, które nas interesują. Trzeba także być elastycznym, ponieważ to, że w tym tygodniu nie ma nic w super niskiej cenie nie oznacza, że nie będzie w przyszłym lub wcale.

 Na jakie ceny Last minute można liczyć?

Wszystko zależy od kierunku, terminu wyjazdu i tego jak bardzo organizatorowi zależy na sprzedaniu ostatnich miejsc. Zazwyczaj można liczyć na zniżki sięgające od 40-60%. Na przykład w ubiegłym roku 7 dniowy wypoczynek na Cyprze można było trafić za 390 zł z 2 posiłkami dziennie. Egipt bardzo często spada do poziomu tysiąca złotych za tygodniowy pobyt. Teraz przez kilka najbliższych dni można lecieć już za 789 zł z 2 posiłkami i 865 zł z All inclusive.

Gdzie i jak szukać Last Minute?

Najlepiej w biurach podróży lub w internecie. Zostawianie do siebie maila i czekanie aż ktoś cos wysle a my sobie przejrzymy po pracy mija się z celem.
W najlepszej sytuacji są ci, którzy mają zaprzyjaźnione biuro, które będzie trzymało rękę na pulsie i dzwoniło, gdy pojawi się coś ciekawego. Jednak obniżki pojawiają się i znikają jeszcze szybciej, dlatego trudno przewidzieć kiedy i co kupić. Najlepiej określić budżet maksymalny, termin i kierunek, który nas interesuje, aby pracownik biura wiedział czy np. warto szukać ofert Egiptu czy nie chcemy tam lecieć, nie mamy paszportu i wolimy Hiszpanię. Poszukiwania też możemy zacząć na własna rękę, jednak wtedy nie mamy aż takiego komfortu szybkiego wyszukania jak w biurach. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta wchodzenie na strony każdego z organizatorów jest czasochłonne a na stronach, które porównują oferty super okazja nie zawsze rzuca się w oczy. Jednak dla chcącego nic trudnego, tylko trzeba zarezerwować trochę czasu na odnalezienie mega okazji.

Jakie mamy prawa kupując wakacje Last Minute?

Na ten temat niestety jest kilka plotek, które totalnie sieją zamęt a nie są prawdziwe. Zawsze nasze prawa konsumenckie są takie same jak w przypadku zakupu po cenie tzw. katalogowej. Jedynym wyjątkiem od tej reguły, jest tzw. oferta ruletka.jest to najczęściej bardzo ciekawa także pod względem cenowym oferta, jednak jest to kupowanie “kota w worku”, gdyż nie dowiemy się tego jaki jest to hotel ani gdzie faktycznie jest zlokalizowany. Otrzymamy jednak wiedzę w jakim regionie się on znajduje np. Bułgaria Złote Piaski oraz przypuszczalny standard np 3*. Hotel, który otrzymamy na miejscu będzie niespodzianką. Natomiast nawet i tu wszystkie pozostałe prawa klienta muszą być takie same jak w przypadku zwykłych ofert. Nic nie tracisz a raczej zyskujesz czekając na Last Minute. Warto zacząć w tym roku poszukiwania i znaleźć dobrą ofertę w super cenie.