W tym wpisie dowiecie się gdzie można latać bez testów, gdzie jest wymagane przedstawianie negatywnego wyniku i w których krajach obowiązuje kwarantanna.

Od pewnego czasu zauważyliśmy zwiększone zainteresowanie podróżami zagranicznymi. Większość z nas ma już dosyć ciągłego siedzenia w domu. Wszyscy jesteśmy spragnieni wyjścia do restauracji, na zakupy czy chwili szaleństwa na imprezie. Skoro nie możemy tego zrobić w naszym kraju, to warto wybrać się za granicę 🙂

Gorące słońce, szum wody, morska bryza i zimny drink w ręku… tego potrzebujemy – chwili normalności.

Kierunki bez wymaganych testów i kwarantanny

 1. Meksyk
 2. Dominikana
 3. Tanzania – Zanzibar
 4. Albania
 5. Kostaryka
 6. Macedonia

W tych krajach przy wjeździe nie ma obowiązku okazywania negatywnego wyniku testu PCR czy antygenowego na obecność COVID-19. 
Jedynym dodatkowym obowiązkiem jest wypełnienie deklaracji zdrowia oraz deklaracji sanitarnej. Nie jest to trudne, a nasze biuro podróży Urlopwraju.pl pomaga z dopełnieniem wszelkich formalności.

Kraje które wymagają testu na koronawirusa

 1. Bułgaria – PCR – przed wylotem ( do 30.04.21 )
 2. Chorwacja – antygenowy – przed wylotem ( do 30.04.21 )
 3. Czarnogóra – PCR – przed wylotem
 4. EGIPT – PCR – przed wylotem lub na miejscu ( 30$ ) – większość Organizatorów oferuje test GRATIS!
 5. Grecja – PCR – przed wylotem
 6. Hiszpania – PCR – przed wylotem
 7. 7. Kenia – PCR – przed wylotem
 8. Kuba – PCR – przed wylotem
 9. Luksemburg – antygenowy – przed wylotem
 10. Malediwy – PCR – przed wylotem
 11. Malta – PCR – przed wylotem
 12. Oman – PCR – po przylocie – TEST BEZPŁATNY
 13. Portugalia       
        – kontynentalna – PCR – przed wylotem
        – Madera i Azory – przed wylotem lub BEZPŁATNIE na miejscu
 14. Szwajcaria – PCR – przed wylotem
 15. Szwecja – PCR – przed wylotem
 16. Turcja – PCR – przed wylotem ( do 31.05.2021 )
 17. Wyspy Zielonego Przylądka – antygenowy – przed wylotem
 18. Włochy – PCR/antygenowy – przed wylotem i po ukończeniu 5 dnia pobytu
 19. Zjednoczone Emiraty Arabskie – PCR – przed wylotem, ponowny bezpłatny test na miejscu

Wynik wykonanego testu musi być przetłumaczony na język ojczysty kraju do którego lecimy lub na j. angielski. Na dokumencie z wynikiem muszą znajdować się następujące dane:

 • Imię i Nazwisko
 • Numer dowodu Tożsamości
 • Data i godzina pobrania próbki
 • Określenie metody wykonania testu
 • Wynik testu

Co istotne, wynik takiego testu ma określoną ważność! Test nie może być starszy niż 72h ( licząc od godziny pobrania próbki do badania ). Należy więc bardzo dokładnie zaplanować swoją wizytę w centrum diagnostycznym, tak aby przypadkiem nie wykonać takiego testu zbyt wcześnie.

Kwarantanna po powrocie do kraju

 Podział na 2 obszary:

1) Kraje znajdujące się w obszarze poza Schengen

2) Kraje znajdujące się w obszarze Schengen

Kraje znajdujące się w obszarze poza Schengen

Dotyczy m.in. : Kenia, Dominikana, Meksyk, Zanzibar, ZEA, Egipt, Turcja, Tunezja

–  przez Polskie Służby Graniczne nie są honorowane, a tym samym nie będą zwalniały z obowiązku kwarantanny po powrocie testy wykonane w danym kraju przed powrotem do Polski.

– Każdy pasażer bez wyjątku zostanie skierowany na kwarantannę.

– Podróżni, którym została nałożona kwarantanna mogą w Polsce wykonać test, którego negatywny wynik zwolni z kwarantanny. Rodzaj testu – dowolny (PCR lub antygenowy)

Kraje znajdujące się w obszarze Schengen

–  zwolnienie z kwarantanny przy powrocie do Polski po przedstawieniu negatywnego wyniku testu (dowolnego typu, czyli PCR/antygenowy) wykonanego max. 48 godzin przed przekroczeniem granicy Polski.

– W dalszym ciągu zaświadczenie zawierające wynik testu musi być wystawione w języku polskim lub angielskim. Wynik przedstawiony w innym języku nie będzie honorowany przez Polskie Służby Graniczne.

–  Podróżni, którzy nie zdecydują się na wykonanie testu przed powrotem do Polski, a którym zostanie nałożona kwarantanna po powrocie, mogą wykonać test, którego negatywny wynik zwolni z kwarantanny. Rodzaj testu – dowolny (PCR lub antygenowy )

 

Dopiero w dniu następującym po dniu powrotu  jesteśmy skierowani na kwarantannę. Oznacza, to że jeśli wrócimy z zagranicy w poniedziałek, to kwarantanna zaczyna się we wtorek od godziny 00:01. Mamy więc czas aby wykonać test zwalniający z kwarantanny.

Po wykonaniu badania laboratorium w którym wykonywaliśmy test ma obowiązek wprowadzenia jego wyniku do systemu informatycznego Państwowej Inspekcji Sanitarnej. 

Automatyczna rejestracja odbywa się bez udziału Klienta, gdyż każdy punkt diagnostyczny ma obowiązek rejestracji wyniku w centralnym systemie. Wyniki są również widoczne dla pacjenta (np. na Internetowym Koncie Pacjenta). Niezależnie od tego laboratorium wydaje również Klientowi potwierdzenie z wynikiem testu.